Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SMACZNE KULINARIA
   
COUNTRY:
 
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
 
 
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
 
 
   
   
  ZAPROSZENIE KULINARNE        
             
   

Czekoladowe ABC

Czyli gdzie, co i jak jeść należy – podróżując kulinarnym szlakiem czekolady.

A jak Aztekowie

Aztekom zawdzięczamy napływ czekolady do Europy, choć (jeśli wierzyć historycznym podaniom) niemały w tym udział także Ferdynada Corteza. Hiszpański konwistador – ugoszczony przez azteckiego władcę Montezumę gorzkawym płynem nieznanego pochodzenia – przywiózł na Stary Kontynet niezwykły przepis. Dziś płynną „Czekoladę Azteków” (w wersji dostosowanej do wrażliwych europejskich kubków smakowych) serwuje się w kawiarniach na całym świecie.  Natomiast napój według oryginalnej azteckiej receptury czeka na turystów w muzeum czekolady  Cadbury w Birmingham.

B jak Bahnhofstrasse
gdzie: Zurych, Szwajcaria

„Czekoladowa” dzielnica szwajcarskiego Zurychu, w którym (podobno) spożywa się najwięcej czekolady na świecie. Turyści-smakosze – gustujący w słodkościach i wyposażeni w zasobne portfele – powinni odwiedzić m.in. sklep Markusa (by podpatrzeć proces produkcji pralinek) czy słynną sieć zuryskich Sprüngli.

C jak Churros
gdzie: Hiszpania

Popularne hiszpańskie ciastka śniadaniowe, smażone na głębokim oleju i moczone w gorącej czekoladzie. Serwowane w całym kraju, w specjalnych sklepach zwanych Churreriámi (rozmieszczonych strategicznie, tj. blisko dworców, lotnisk i innych lokalizacji z nadwyżką głodnych podróżnych).

D jak Dzień Czekolady
gdzie: cały świat

Światowy Dzień Czekolady przypada na 12 kwietnia – warto uczcić go w podróży, na kulinarnym szlaku wiadomego smakołyku.

E jak Euro 2012
gdzie: Polska&Ukraina

Krajowa turystyka, wraz z postępującymi przygotowaniami do Euro 2012, przeżywa chwile rozkwitu. Znalazło się miejsce także dla promocji rodzimych kulinariów – tych słodkich. Jednym z polskich oficjalnych sponsorów Euro 2012 został bowiem znany producent czekolady – firma E.Wedel. Z tej okazji przygotowano 6-kilogramową replikę Pucharu Henri Delaunaya, wykonaną ze 160 tabliczek czekolady. Podobno do wygrania.

F jak Festiwal Czekolady
gdzie: cały świat

Do najsłynniejszych i najsmaczniejszych należą:
-    „Eurochocolate Festival” w Perugii (październik),
-    „Cioccoshow” w Bolonii (listopad),
-    „Zagreb Chocofest”  w Zagrzebiu (kwiecień),
-    Międzynarodowy Festiwal Czekolady na portugalskim Óbidos (jesień)
-    organizowane w różnych miastach świata (oryginalnie: w Paryżu) targi „Salon du chocolat”.

W Polsce festiwale czekolady można odwiedzić m.in w Łodzi (Festiwal Prawdziwej Czekolady) i Warszawie (Festiwal „Czekoladowe Życie”).

G jak Gianduia
gdzie: Turyn, Włochy

Mleczna czekolada orzechowa, wytwarzana we włoskim Piemoncie. Powstała w Turynie w połowie XIX stulecia, biorąc nazwę od piemonckiej maski wystawianej w słynnej Commedia dell’arte. Do skosztowania podczas turyńskiego święta czekolady, organizowanego co roku w lutym.

H jak hacjenda
gdzie: Caripe, Wenezuela

Tradycyjne haciendy produkujące czekoladę to obowiązkowy punkt kulinarnych wycieczek po Wenezueli. Turyści poznają w nich tajniki wytwarzania słodkiego przysmaku i dokonują zasłużonej degustacji – w wersji pitnej (nalewki z kakao) lub deserowej (czekolada słodka, gorzka i biała).

I jak Imhoff
gdzie: Kolonia, Niemcy

W 1993 r. niemiecki przedsiębiorca, Hans Imhoff, uruchomił w Kolonii muzeum czekolady. Dziś Schokoladenmuseum przyjmuje rocznie ponad 650.000 odwiedzających – na każdego z nich czeka miniaturowa tabliczka czekolady, wytwarzana w (równie miniaturowej) muzealnej fabryce.

J jak Jawa

Na indonezyjskiej wyspie Jawa znajdują się jedne z większych plantacji kakaowca, dostępne do zwiedzania dla turystów. Ziarna kakaowe z różnych regionów świata – w zależności od warunków i technik uprawy – różnią się smakiem i aromatem. Te z Jawy, zbierane w okresie maja i czerwca, cechuje lekko kwaskowy posmak.

K jak konszowanie

Turystom podążającym szlakiem czekolady (a właściwie: szlakiem czekoladowych fabryk) pojęcie „konszowania” obce być nie może. To proces mieszania masy czekoladowej w celu zemulgowania jej składników i odparowania nadmiaru wody. Kilkanaście godzin w specjalnej maszynie, przypominającej kształtem muszlę (hiszp. „concha”) – i czekolada rozpływa się w ustach.

L jak Lindt
gdzie: Zurych, Szwajcaria

Słodki produkt eksportowy Szwajcarii. W kolebce marki – Zurychu – można zwiedzić Fabrykę Czekolady Lindt & Sprüngli, a także liczne sklepy firmowe.

M jak Marcolini
gdzie: Bruksela, Belgia

Pierre Marcolini posiada tytuł mistrza świata wyrobów czekoladowych. Jego firmowy sklep znajduje się na Place de Grand Sablon – przy okazji zwiedzania Brukseli, warto wstąpić po paczkę łakoci.

N jak Neuhaus
gdzie: Bruksela, Belgia

Kolejny (obok Leonidasa i Godivy) słynny sklep na czekoladowym szlaku Brukseli. To właśnie w tym miejscu powstał w 1857 r.  zakład produkcyjny Jeana Neuhausa, który – uwaga – wynalazł pralinki.

O jak Oaxaca
gdzie: Oaxaca, Meksyk

Górzyste miasteczko Oaxaca jest uznawane za meksykańską stolicę czekolady. To tu wytwarza się najlepsze Mole Negro – pikantny sos czekoladowy, z dodatkiem sześciu gatunków ostrej papryki i cynamonu. Uwaga: podawany z mięsem.

P jak pociąg
gdzie: Montreux, Szwajcaria

Dobra wiadomość dla polskich podróżnych: kolej zimową porą da się lubić! Rzecz jasna – tą szwajcarską. Ze znanego kurortu Montreux codziennie wyrusza Train du chocolat – czekoladowy pociąg, zatrzymujący się w Gruyère (z powodu miejscowej serowni), a następnie w Broc (czekoladowej wiosce ze słynną fabryką czekolady Cailler). Podróż – w wagonie pierwszej klasy, o wystroju rodem z Belle Epoque. Widok zza okien – na Jezioro Genewskie.

R jak rzeźba
gdzie: Bruksela, Belgia

Rzeźby z czekolady (rzecz jasna: jadalne) wytwarza Wittamer – oficjalny dostawca belgijskiego dworu królewskiego. Będąc przejazdem w Brukseli, warto odwiedzić firmowy sklep Wittamera na Place de Grand Sablon (nawiasem mówiąc: słynącego z najdroższych czekoladowych punktów w stolicy Belgii).

S jak spa
gdzie: Hershey, USA

Amatorów masaży bez wątpienia skuszą zabiegi z użyciem czekolady – wykonywane w amerykańskim miasteczku Hershey, w stanie Pensylwania. A konkretnie w miejscowym parku rozrywki o wiele mówiącej nazwie: „Świat Czekolady”.

T jak Tydzień Czekolady
gdzie: Londyn, Wielka Brytania

Londyński Tydzień Czekolady organizowany jest co roku w październiku. To nie jedyna londyńska kulinarna atrakcja – na łakomych zwiedzających czeka turystyczny pakiet Chocolate Extasy Tours, wyznaczający miejski szlak kawiarni i sklepów z czekoladą.

U jak ulica
gdzie: Wrocław, Polska

Ulica Czekoladowa znajduje się we Wrocławiu, choć – niestety – z samym smakołykiem niewiele ma wspólnego. Amatorów słodkości bardziej skusi miejscowa fabryka czekolady, zlokalizowana na Bielanach Wrocławskich.

W jak Wedel
gdzie: Warszawa, Polska

E. Wedel to bodaj najsłynniejszy polski producent czekolady. W całym kraju na amatorów czekolady pitnej czekają słynne pijalnie Wedla, w tym nastarsza w Polsce – Staroświecki Sklep Wedla przy ul. Szpitalnej w Warszawie.

Z jak Zawiercie
gdzie: Warszawa, Polska

Zawiercie Czekoladowe to ciemne piwo produkcji miejscowych browarników. Czekolady podobno nie zawiera – zainteresowanych konsumpcją autentycznej mieszanki chmielowo-czekoladowej czeka więc wizyta w Danii. Zlokalizowany w Kopenhadze browar Carlsberga produkuje piwo Abbey Ale – z nutą moreli, anyżu i pomarańczy, zakrapiane hojnie czekoladowym słodem.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
 
 
             
             
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
 
     
       
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
       
 
   
       
       
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.